Новини ПФУ. Запитуєте-відповідаємо.
На вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України реалізовано можливість подати повідомлення про неотримання виплат від рф
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року № 299 “Про деякі особливості виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” виплата пенсій / страхових виплат громадянам, які проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), та тим, які виїхали з ТОТ, проводиться за умови підтвердження інформації про неотримання виплат від рф.
Неотримання пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат від органів пенсійного забезпечення російської федерації підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду України у встановленій формі заяви про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат шляхом проставляння відповідної позначки.
Крім того, заява-повідомлення про неотримання виплат від рф може бути написана в довільній формі особисто.
Пенсійний фонд України реалізував сервіс, який дозволяє дистанційно подати повідомлення про неотримання пенсій та / або страхових виплат в іншій державі, зокрема від органів пенсійного забезпечення російської федерації, через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Подати повідомлення онлайн можна в особистому кабінеті на вебпорталі Фонду (https://portal.pfu.gov.ua/) у розділі“Дистанційне інформування”, авторизувавшись за допомогою кваліфікованого електронного підпису.
Запитуєте-відповідаємо
Пенсійне посвідчення втрачено: як його відновити онлайн та офлайн?
Пенсійне посвідчення – документ, що підтверджує факт призначення особі пенсії.
Якщо пенсійне посвідчення втрачено, пенсіонер може отримати новий документ, звернувшись до сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду України або онлайн – через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) чи за допомогою мобільного застосунку “Пенсійний фонд”.
І. При зверненні до сервісного центру пенсіонеру потрібно пред’явити паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера (за наявності) та заповнити заяву на виготовлення пенсійного посвідчення, до якої додати кольорове фото розміром 3х2,5 см.
II. Щоб подати заяву на виготовлення пенсійного посвідчення через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, потрібно зайти в розділ “Щодо пенсійного забезпечення” та обрати опцію “Заява на виготовлення паперового пенсійного посвідчення”.
Водночас у 2024 році Пенсійний фонд України запустив сервіс для пенсіонерів, за допомогою якого можна сформувати е-пенсійне посвідчення (без паперового аналога), для його відображення в мобільному застосунку “Дія”. Детальніше про його формування на вебпорталі Фонду за посиланням: https://www.pfu.gov.ua/2169396-yak-sformuvaty-e-pensijne-posvidchennya-cherez-vebportal/
III. Якщо подавати заяву з мобільного застосунку “Пенсійний фонд”, потрібно обрати вкладку “До ПФУ”: розділ “Комунікації до ПФУ” – “Заява на виготовлення пенсійного посвідчення”.
Для подання заяви на виготовлення посвідчення через електронні сервіси Пенсійного фонду України потрібно підготувати скановані копії паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, власного підпису (має бути виконаний чорнилами чорного кольору) та фотокартку. Сканкопії повинні бути кольоровими, чіткими; збереженими у форматах JPG або PDF. Розмір кожного файлу не має перевищувати 1 МБ, а назви мають відповідати виду відсканованого документа. Пенсійне посвідчення (після виготовлення) буде видано людині в тому сервісному центрі Пенсійного фонду України, який вона зазначила в заяві.
Уряд затвердив порядок надання компенсації за житлово-комунальні послуги, спожиті ВПО
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2025 № 616 затверджено Порядок надання компенсації за спожиті житлово-комунальні послуги та енергоносії у разі безоплатного тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) юридичними особами та фізичними – особами підприємцями.
Хто має право на компенсацію за спожиті житлово-комунальні послуги та енергоносії у разі безоплатного тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб (далі – компенсація за розміщення ВПО):
- юридичні особи незалежно від форми власності (заклади, установи, підприємства, організації);
- фізичні особи – підприємці.
Компенсація покриває:
- вартість спожитих житлово-комунальних послуг у межах соціальних норм та нормативів;
- витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у межах встановлених норм.
Компенсація виплачується за розміщення ВПО:
- які перемістилися з територій, де ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані, та не мають іншого житла за межами цих територій (понад 13,65 м² на особу);
- житло яких знищене чи непридатне для проживання, і інформація про це внесена до відповідного державного реєстру пошкодженого майна.
Компенсація за розміщення не надається на кожну ВПО, якщо:
- ВПО вже отримує компенсацію відповідно до інших урядових програм, субсидію або пільги на житлово-комунальні послуги за іншою адресою;
- ВПО отримує державну субсидію на оплату вартості найму житла в межах експериментального проєкту (постанова Кабінету Міністрів України від 25.10.2024 № 1225);
- установлено факт перебування ВПО за кордоном більше ніж 30 календарних днів підряд на дату подання заяви про отримання компенсації;
- отримано інформацію про непроживання ВПО понад 30 календарних днів підряд за адресою надання компенсації за розміщення;
- за результатами перевірки встановлено факт наведення в заяві недостовірної інформації, яка впливає на призначення або розмір компенсації за розміщення та інші.
Коли подавати заяву?
Заяву на отримання компенсації за розміщення ВПО можна подавати починаючи з липня 2025 року.
Як подати заяву:
- подання здійснюється в електронній формі через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України;
- заява подається з використанням кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису, або іншого засобу електронної ідентифікації, що дозволяє встановити особу.
Важливо!
Адреса фактичного перебування ВПО, що зазначена в довідці, має збігатися з адресою, за якою надається компенсація за розміщення ВПО.
Запитуєте-відповідаємо
Чи враховується до сукупного доходу сім’ї при призначенні субсидії грошова компенсація 7 689 грн, отримана замість “пакунка малюка”?
Пакунок малюка – це одноразова допомога від держави для сімей, у яких нещодавно народилася дитина. У 2025 році батьки новонароджених можуть отримувати натуральну допомогу “пакунок малюка” або грошову компенсацію у розмірі 7 689 грн (три прожиткових мінімуми для дітей віком до 6 років).
Така одноразова допомога не враховується до середньомісячного сукупного доходу домогосподарства (пункт 7 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632).
Чи можуть мені оформити лікарняний для догляду за хворим чоловіком?
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність листок непрацездатності (стаття 23 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”).
Порядком формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженим наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066, передбачено, що у разі необхідності догляду за пацієнтом віком від 14 років його лікуючим лікарем формується медичний висновок категорії “Догляд за хворим членом сім’ї” на особу, яка здійснюватиме такий догляд.
За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області