Фото без описуРіпкинське відділення Чернігівського міськрайонного відділу ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» інформує:

 У 2024 році по Ріпкинській територіальній громаді зареєстровано 3 випадки лептоспірозу: 2 – у селищі Ріпки та 1 - у с. Великі Осняки. А за останні 11 років (2013-2023 роки) зареєстровано 15 випадків лептоспірозу: у селищі Ріпки – 8 (2023 та 2017 роки –  по 2 випадки, по 1 випадку - у 2013, 2014, 2018 та 2019 роках), у селищі Замглай - 3 (по 1 випадку у 2014, 2015, 2017 роках), у с. Даничі – 1 (2013 рік), с. Голубичі – 1 (2013 рік), с. Суличівка – 1 (2013 рік), с. Ямище – 1 (2019 рік). У 2023-2024 роках у річці Мотуз, яка протікає у селищі Ріпки, виявлено збудника лептоспірозу.

Лабораторією особливо-небезпечних інфекцій ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» згідно Плану моніторингових досліджень на 2024 рік при дослідженні мишей польових, мишей хатніх та мишей лісових, відловлених у селищі Ріпки (вулиці Молодіжна, Медова, Піщанівська), виявлені позитивні реакції мікроаглютинації лептоспір із серогрупами L.Icterohaemorragiae та L.Tarassovi. А у 2023 році при дослідженні мишей польових та мишей лісових, відловлених у селищі Ріпки, виявлені позитивні реакції мікроаглютинації лептоспір із серогрупами L.Javanica та L. Grippothyphosa.                                                                                               

Лептоспіроз - гостре інфекційне захворювання, що вражає людей і тварин, викликається мікроорганізмами - лептоспірами. Хворіють на лептоспіроз сільськогосподарські тварини (велика рогата худоба, свині, кози, вівці), хутрові звірі, водяні, сірі пацюки, мишоподібні гризуни, собаки та люди.

Лептоспіри потрапляють у водойми із сечею хворих тварин, де вони можуть зберігатися до 300 днів. Щури і мишоподібні гризуни можуть заражати також і харчові продукти. Людина заражається лептоспірозом при купанні в дрібних водоймах, ставках, озерах і під час рибної ловлі. Від людини до людини лептоспіроз не передається. У зимовий період інфікування лептоспірозом може бути при вживанні забруднених харчових продуктів, при догляді за хворими тваринами та обробленні туш, якщо не дотримуються правил особистої гігієни. Необхідно пам’ятати, що лептоспіри можуть проникати в людський організм не тільки через шлунково-кишковий тракт, а й через пошкоджену шкіру і слизові оболонки. Навіть непомітні ушкодження, подряпини можуть стати місцем проникнення інфекції.

 Від моменту попадання збудників в організм людини до початку захворювання проходить у середньому від 6-8 до 14 днів, можливо до 30 днів. Розрізняють безжовтяничну та жовтяничну форму лептоспірозу. Хвороба починається гостро, із загальної слабкості, підвищення температури до 39-40 °С, з’являється головний біль, м'язові болі, особливо в литках, іноді хворі не можуть не тільки ходити, але й триматися на ногах, а згодом виникає біль у м’язах спини, потилиці, шиї, живота, іноді з’являється геморагічний висип на нижніх кінцівках, спостерігаються крововиливи у склеру, кон’юнктиву, шкіру, знижується артеріальний тиск, вражається серцевий м’яз, може розвинутись гостра недостатність кровообігу. При жовтяничній формі жовтяниця починається поступово від ледь помітної до інтенсивної на протязі тижня, сеча набуває темного кольору, печінка, селезінка збільшуються, спостерігаються ознаки ураження нирок, зменшується кількість сечі. При відсутності ускладнень, прогноз, як правило, сприятливий. Без своєчасного лікування захворювання лептоспірозом може призвести до тяжких наслідків (таких як ураження очей, ниркова недостатність, пневмонія, міокардит, недостатність кровообігу) з високим ризиком смерті. Тому так важливо своєчасно звернутися до лікаря.

Профілактика лептоспірозу базується на комплексі медико-санітарних та ветеринарно-санітарних заходів. Величезне значення мають захист житла, продуктових складів та інших об’єктів від проникнення в них гризунів, захист водоймищ від можливих забруднень сільськогосподарськими тваринами і гризунами, знищення щурів і мишей. Купатися необхідно в спеціально відведених місцях. Зараження лептоспірозом частіше відбувається в закритих водоймищах, особливо мілководних, де багато рослинності. Слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран та проковтуванні води. На польових роботах, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни - надягати гумові або кирзові чоботи, рукавички. Забороняється вживати в їжу м’ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин, сиру воду з відкритих водойм.

За найменшої підозри на лептоспіроз негайно потрібно звернутися до лікаря! Усі хворі на лептоспіроз, незалежно від тяжкості, підлягають обов'язковій госпіталізації, оскільки перебіг захворювання та ймовірність ускладнень непередбачувані. Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням!