Фото без опису

Навесні, в період масових обробок полів засобами захисту рослин, є найвища небезпека випадків отруєння бджіл пестицидами. У більшості випадків причиною отруєння бджіл є недотримання сільгоспвиробниками регламентів застосування отрутохімікатів, а саме несвоєчасне попередження пасічників про час, місце, діючу речовину, характер хімічних обробок сільгоспкультур, термін дії препарату, відсутність іншої інформації щодо обробки полів, тобто порушення законодавства про використання пестицидів. З метою попередження виникнення скарг щодо неправомірних дій при застосуванні засобів захисту рослин на сільськогосподарських угіддях, охорони бджіл, виробництва, заготівлі та переробки безпечних продуктів бджільництва, Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області звертає увагу сільгоспвиробників на те, що відповідно до статті 37 Закону України «Про бджільництво» фізичні та юридичні особи, які застосовують хімічні засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше, ніж за 3 доби до початку обробки, попередити про це пасічників, пасіки яких розташовані на відстані до 10 км від оброблюваних площ, через засоби масової інформації. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. Для попередження масових отруєнь бджіл під час сезону польових робіт необхідно активізувати співпрацю між пасічниками, агровиробниками та органами місцевого самоврядування. При отриманні повідомлення про проведення обробітку сільськогосподарських культур отрутохімікатами пасічник повинен вивезти пасіку у безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів. У боротьбі проти шкідників зростає асортимент застосування засобів захисту рослин. Щоб запобігти отруєнню бджіл, необхідно використовувати малотоксичні для них препарати та правильно вибирати час і період обробки поля. Правильно вибраний період обробки – це найважливіша умова, оскільки бджоли збирають нектар сезонно. При тому літають вони тільки вдень при теплій сонячній погоді коли температура повітря не нижче +10оС. Тому для обробки посівів краще вибирати вечірній час, що дозволить запобігти контакту бджіл зі шкідливими препаратами. Керуючись вимогами чинного законодавства, сільгоспвиробники при обробці полів мають дотримуватися запобіжних заходів та враховувати такі фактори, як:

швидкість руху повітря;

 заборона обробки пестицидами садів, ягідників, полів в період цвітіння; обробки слід проводити у період відсутності активного льоту бджіл, краще у ранкові або вечірні години;

використання препаратів, які мають резистентні (відлякуючі) властивості.

У разі виникнення отруєння бджіл власнику пасіки необхідно терміново звернутись до органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування із письмовою заявою про загибель бджіл і проханням про створення комісії. Далі відбувається комісійний огляд пасіки, з’ясовуються причини загибелі бджіл, оцінюються розміри збитків та встановлюються ймовірні підозрювані в загибелі бджіл особи. Дослідження мертвих бджіл та рослин із поля, де проводився обробіток пестицидами, проводить акредитована лабораторія. Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області наголошує: лише наявність паспорта на пасіку дає можливість власнику бджологосподарства відстоювати свої права в законодавчому полі.

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ!!! В Державному аграрному реєстрі для суб’єктів господарювання доступний новий електронний сервіс завчасного сповіщення про застосування засобів захисту рослин в межах запуску першого етапу «Є-Бджільництво». Його основне завдання – допомогти бджолярам убезпечити бджіл від отруєння та організувати кероване бджолозапилення. Сервіс містить настанови для аграріїв використання інструментів попередження застосування засобів захисту рослин та інформації щодо ділянок бджолозапилення». На сьогодні питання Порядку видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки, реєстрації пасіки, порядок встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин. регламентується наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 року № 338 «Про деякі питання у сфері бджільництва» зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 р. за № 280/35902 . Детальніше ознайомитись зі змістом Наказу можна за посиланням:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0280-21#n10 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0280-21#n10)