Сказ – що потрібно знати
Сказ - смертельно небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини, яке викликає ураження центральної нервової системи та призводить до страшної смерті, яку неможливо запобігти, коли симптоми проявилися.
Зараження відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок.
Основним носієм і джерелом збудника сказу в Україні є червона лисиця, а домашні та безпритульні тварини заражаються сказом після контакту із дикою твариною.
Хвороба триває протягом 5-8 днів, інколи 10-12 днів. Завжди закінчується летально.
Як і раніше, найбільший відсоток хворих тварин в Україні займають лисиці – 36%, коти-26%, собаки- 23%, сільськогосподарські тварини – 11%, інші дикі – 4%.
Симтоми сказу в людини.
У людини захворювання розпочинається з відчуття болю, поколювання, свербежу або оніміння в місці укусу. Хворі втрачають сон, скаржаться на слабкість, головний біль, нудоту, блювання. Вони збуджені, починають уникати людей. Через 2-3 дні підвищується температура. Не дивлячись на спрагу, людина не в змозі випити води, виникає приступ водобоязні – починається болісне скорочення м’язів, хворого охоплюють судоми. Смерть настає протягом тижня. Хвора людина епідеміологічної небезпеки для оточуючих не становить.
Після укусу та ймовірного зараження вірусом сказу необхідно спочатку промити рану водою з мильним розчином, потім обробити антисептиком і в найкоротший термін звернутися за медичною допомогою.
Кількість людей, що звертаються за допомогою до лікувально – профілактичних закладів через укуси дикими та домашніми тваринами, протягом 2023 року - понад 1600 жителів Чернігівської області, це на 15-17 % більше, ніж за минулі роки.
В більшості випадків зараження людей вірусом сказу трапляється через покуси собак та котів.
Тому дуже важливо дотримуватися правил утримання та своєчасно проводити імунізацію безпритульних та домашніх тварин.
Головним заходом боротьби проти сказу є профілактика захворювання.
Профілактика сказу полягає у вакцинації диких, безпритульних та домашніх тварин. Щорічно в Україні здійснюються понад 5 млн. щеплень тварин проти сказу.
За останні роки заборонено полювання на диких хижих тварин та не проводиться пероральна вакцинація. В зв’язку з цим в дикій фауні кількість диких хижих тварин збільшується, епізоотична ситуація ускладнюється, але контрольована.
Для того, аби захистити себе і оточуючих від сказу, необхідно виконувати кілька правил:
-необхідно дотримуватися встановлених правил утримання домашніх тварин (собак, кішок) і щорічно, в обов’язковому порядку, приводити своїх улюбленців у ветеринарну лікарню за місцем проживання для проведення профілактичних щеплень проти сказу;
-у випадку змін в поведінці домашньої тварини, отримання нею ушкоджень від іншої тварини, смерті без видимих на те причин необхідно обов’язково звернутися до ветеринарного фахівця для встановлення спостереження або з’ясування причини смерті тварини;
-від укусів тварин часто страждають діти, тому необхідно постійно проводити з ними роз’яснювальну роботу і намагатися уникати непотрібних контактів з тваринами, особливо дикими або безпритульними;
-слід нагадати дитині про необхідність інформування дорослих у випадку навіть незначних ушкоджень, нанесених тваринами;
-не слід позбавлятися від тварин, що покусала або подряпала людину. По можливості за нею має бути встановлено десятиденне спостереження.
На даний час служба ветеринарної медицини проводить безкоштовну вакцинацію домашніх тварин проти сказу. Враховуючи епізоотичні обставини, Ріпкинською селищною радою було надано достатню кількість одноразових шприців для подальшої безкоштовної вакцинації.
Просимо жителів населених пунктів Ріпкинської громади з розумінням та відповідальністю відноситись до вакцинації домашніх тварин. Бережіть себе та своїх улюбленців.